Program - żłobek

Najwyższym celem naszego żłobka jest dobro dziecka . Tworzymy miejsca, w którym dziecko czuje się bezpieczne, akceptowane i kochane. Misją naszego działania jest współwychowywanie dzieci szczęśliwych i pewnych siebie.

Wierzymy, że dziecko jest z natury dobre. Jest ono wartością samą w sobie, a najważniejszym celem dorosłych winno być zapewnienie mu szczęścia. Poprzez wzmacnianie wiary w zalety i wartości człowieka uczymy dzieci podejmowania wyzwań, dzięki którym odkrywają swoje możliwości. Rozwijamy empatię oraz umiejętności wyrażania swoich uczuć. Pomagamy dzieciom budować pozytywny obraz samych siebie, dzięki czemu łatwiej pokonywać będą swoje słabości. Stwarzamy sytuacje do podejmowania wszelkich aktywności, pozwalających dziecku na twórcze i innowacyjne rozwiązania.

W naszej pracy staramy się dostosować plan dnia każdego malucha do tego wyniesionego z domu. Naszym pierwszym zadaniem  jest więc adaptacja Dzieci do nowych warunków, do nowych osób, nowego otoczenia. Następnym ważnym elementem pracy żłobka jest wspieranie rozwoju Dziecka, zindywidualizowane spojrzenie na tempo tego rozwoju. Podkreślamy – WSPIERANIE rozwoju, a nie jego intensywna stymulacja, która jest wskazana dla dzieci nieco starszych.

W pracy z maluchami wprowadzamy:

  • zabawy muzyczno-ruchowe a w tym zabawy ruchowo-naśladowcze, zabawy ruchowe przy śpiewie, zabawy przy różnych rodzajach muzyki, ćwiczenia ruchowe przy muzyce relaksacyjnej, zabawy rytmiczne z bębenkami i prostymi instrumentami perkusyjnymi, słuchanie muzyki poważnej.
  • Zabawy tematyczne: w kącikach kuchennym, lalek, kąciku sklepowym, kąciku drogowym, kąciku małego mechanika.
  • Zabawy dydaktyczne dostosowane do wieku Dzieci. I tak na przykład: opowiadanie bajek, oglądanie ilustracji, zabawy z pacynkami, zabawy paluszkowe, elementy pedagogiki zabawy KLANZA, zabawy z kartami pracy dla najmłodszych (np. przeciwieństwa kolory, nastroje).
  • Zabawy manipulacyjno- konstrukcyjne: budowanie z klocków, nakładanie kółek na piramidę, proste puzzle tematyczne, labirynty przestrzenne, figury podstawowe, dopasowywanie kształtów, makatki manipulacyjne.

Żłobkowicze w ciągu całego roku uczestniczą w najróżniejszych atrakcjach i wydarzeniach:

img
img
img
img
img
img
img

Naszym podopiecznym zapewniamy:

Plan dnia

06.30 –  08.00  PRZYJMOWANIE DZIECI DO ŻŁOBKA,

08.30 –  09.00  I ŚNIADANIE

09.00 –  10.00  ZABAWY EDUKACYJNE I RUCHOWE, ZAJĘCIA EDUKACYJNE,

10.30 –  11.00  II ŚNIADANIE ,

10.30 –  11.30  ZABAWY RUCHOWE NA DWORZE

12.00 –  12.30  PRZYGOTOWANIE DO OBIADU, OBIAD

12.30 –  15.00  ODPOCZYNEK, CZYTANIE BAJEK, CZAS NA SEN

15.00 –  15.30  PODWIECZOREK

15.30 –  17.30   ZABAWY NA DWORZE, GIMNASTYKA KOREKCYJNA,

ODBIERANIE DZIECI

img
img
img
img
img
img
img

Adaptacja

Zajęcia adaptacyjne w żłobku odbywają się wg. harmonogramu dostosowanego do wieku i potrzeb dziecka.

Dzieci wraz z rodzicem lub opiekunem spędzają pierwsze dni w żłobku po 2-3 godziny. W kolejnych dniach czas pobytu w naszej placówce jest wydłużany. W tym czasie odbywają się różnego rodzaju zajęcia, np. plastyczne, muzyczne, taneczne, gry integracyjne, specjalnie skonstruowane zabawy itp. W ten sposób Dziecko poznaje żłobek, nauczycieli, swoich kolegów i koleżanki. W momencie rozpoczęcia pełnowymiarowej edukacji przedszkolnej nie są to osoby i miejsca dla niego obce.

Dla najmłodszych ważne jest pozytywne nastawienie rodziców do sytuacji, cieszenie

się razem z dzieckiem, że oto wchodzi ono w nowy, tak ważny dla niego etap. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo wyraźnie dzieci odczytują nasze emocje i jak duży wpływ nastroje dorosłych mają na samopoczucie i komfort dziecka.

Dzieci często są bardziej gotowe do żłobka niż ich rodzice. Dopiero, gdy widzą zatroskane

twarze, łzy w oczach, słyszą rozmowy rodziców o tym, że sobie nie poradzą, zaczynają rzeczywiście odczuwać niepokój.

img
img
img